Remont kuchni jest przedsięwzięciem, do którego należy się bardzo porządnie przygotować. Trzeba przemyśleć wiele kwestii zarówno estetycznych, praktycznych, jak i technicznych. Pierwszym etapem remontu kuchni jest wykonanie dokładnego projektu kuchni, wybranie sprawdzonej firmy remontowej i stolarskiej. Warto stworzyć kosztorys prac remontowych, materiałów i wyposażenia kuchni, w tym mebli i sprzętu AGD.

Od czego zacząć przygotowania do remontu kuchni?

Oferta zarówno mebli, jak i sprzętu AGD, zlewów jest bardzo bogata. Musimy zdecydować jaka stylistyka kuchni nam odpowiada, jaki charakter wnętrza chcemy uzyskać. Razem z projektantem tworzymy projekt, który uwzględnia nasze potrzeby i upodobania, biorący pod uwagę wielkość pomieszczenia i układ ścian. Projekt kuchni, który stworzymy musi uwzględniać ergonomię pracy, nasze przyzwyczajenia i upodobania.

Jaka powinna być dobrze zaplanowana kuchnia?

Najważniejszym czynnikiem dobrze zaprojektowanej kuchni jest odpowiednie rozplanowanie ustawienia sprzętów AGD, zlewu i oczywiście mebli. Pierwszym etapem projektowania jest wyznaczenie tak zwanego trójkąta roboczego opisywującego wzajemne położenie i odległości pomiędzy płytą grzejną, zlewem i lodówką. Im obwód tego trójkąta mniejszy, tym lepiej, przy czym oczywiście należy zachować niezbędne minimum odległości między sprzętami. Podczas projektowania należy wyznaczyć także strefę przechowywania, przygotowywania potraw oraz strefę zapasów. Wykonanie projektu kuchni na wymiar pozwala uczynić ją maksymalnie funkcjonalną i ergonomiczną, ponieważ wykorzystywana jest każda wolna przestrzeń i rozplanowywane są ustawienia mebli, tak, by korzystanie z nich było jak najwygodniejsze.

Projekt kuchni powinien obejmować:

  • rozplanowanie układu funkcjonalnego kuchni

  • opis stylu i kolorystyki wnętrza i mebli

  • wybór odpowiedniego oświetlenia

  • specyfikację sprzętu AGD, zlewu i armatury

  • opis sposobu zabezpieczenia ściany na odcinku między blatem a szafkami wiszącymi

  • wybór materiałów wykończeniowych

Często układ pomieszczenia kuchennego daje wiele możliwości ustawienia zabudowy,należy wybrać najlepszy dla siebie wariant.

Wizualizacja pomoże nam dokonać wyboru zarówno charakteru kuchni, jak i przemyśleć układ szafek w wyremontowanym pomieszczeniu, ich wygląd i funkcjonalność, a ostatecznie wybranie odpowiedniej opcji.

Jak ekipa remontowa powinna przygotować pomieszczenie?

Przygotowany projekt zawierający wytyczne do remontu i dokładne wymiary pomieszczenia pozwala ekipie remontowej przygotować właściwe rozmieszczenie przyłączy wodno-kanalizacyjnych, elektrycznych, a także zbudować odpowiednio sufity podwieszane. Zadaniem ekipy remontowej jest wykonanie remontu i przygotowanie pomieszczenia do kolejnego etapu prac – montażu mebli kuchennych i AGD.

Zakres prac ekip remontowych obejmuje:

  • wyburzenia ścian i czasem postawienie nowych, jeżeli w trakcie projektu zmieniono układ pomieszczenia

  • wyrównanie podłóg, ścian, sufitów lub wykonanie sufitów podwieszanych

  • przygotowanie odpowiedniej wentylacji kuchni

  • położenie nowej podłogi

  • wykonanie przyłączy hydraulicznych i punktów elektrycznych

  • wyłożenie ściany glazurą, jeżeli tak mówi projekt

  • montaż drzwi wewnętrznych

  • malowanie ścian

Należy pamiętać, by umówić się z ekipą odpowiednio wcześniej i zarezerwować jej czas, ponieważ dobrzy fachowcy mają zwykle wiele zleceń i na wolny termin należy zwykle poczekać.

Ostatni etap prac – montaż mebli kuchennych

Zakończenie prac remontowych i instalacyjnych wyznacza kolejny etap prac przy remoncie – montaż mebli kuchennych i AGD. Odpowiednio wykonany pozwoli klientowi cieszyć się przez długie lata swoją wymarzoną kuchnią, spełnić pragnienia.

W firmie LuxMeb Meble Kuchenne, przez lata, wykonaliśmy wiele projektów kuchni, które klienci remontowali od podstaw. Mieliśmy do czynienia z kuchniami w blokach i w domach wolnostojących, z pomieszczeniami małymi i dużymi, ustawnymi bądź nie, otwartymi na salon lub niezależnymi. Montaż wykonywany był zawsze sprawnie, przez doświadczone ekipy monterskie.