Szafa jest meblem, który oprócz walorów estetycznych musi spełniać wiele parametrów ergonomicznych, funkcjonalnych. Musi doskonale wykorzystywać przestrzeń, pomieścić maksymalnie dużo ubrań, obuwia czy różnych przedmiotów użytkowych. Wygląd, charakter szafy w dużym stopniu uzależniony jest od sposobu jej otwierania.
SZAFA Z DRZWIAMI OTWIERANYMI
Drzwi szafy zamontowane są na zawiasach puszkowych lub różnego typu podnośnikach. Mogą być dołączone do nich spowalniacze (hamulce), dzięki którym szafa zamyka się bardzo cicho. Drzwi szafy mogą być obsadzone z wykorzystaniem zawiasów nakładanych lub wewnętrznych. Wnętrze szafy można dowolnie modyfikować montując szuflady, półki, drążki, pantografy czy kosze. Szafa z drzwiami otwieranymi zajmuje mniejszą głębokość niż szafa z drzwiami przesuwnymi i jest szafą bardziej szczelną. Drzwi takiej szafy mogą mieć dowolną formę, mogą być frezowane, gładkie, witrynowe, tapicerowane, żaluzjowe i inne.
SZAFA Z DRZWIAMI PRZESUWNYMI
Istnieje wiele mechanizmów drzwi przesuwnych. Najczęściej są to tory i ramy stalowe czy aluminiowe z wypełnieniem z przeróżnych materiałów: płyty laminowanej, forniru, szkła, ratanu, MDF-u lakierowanego czy elementy tapicerowane. Drzwi przesuwają się na dolnej i górnej szynie i często mają zamontowane hamulce, które wytłumiają głośność ruchu drzwi. Szafa z drzwiami przesuwnymi potrzebuje zwykle około 7 cm głębokości więcej niż szafa otwierana. Ogromnym atutem tego typu szafy jest to, że doskonale sprawdza się w wąskich korytarzach czy przejściach w pokojach, w których nie ma wystarczająco miejsca na swobodne otwarcie skrzydła drzwiowego.
SZAFA Z DRZWIAMI SKŁADANYMI
Najrzadziej wybierany typ mechanizmu drzwiowego. Pozwala na dobre dojście do wnętrza szafy po złożeniu drzwi. Bardzo często mechanizmy łączą cechy drzwi przesuwnych i drzwi składanych i mamy wtedy do czynienia z szafą z drzwiami łamano-przesuwnymi bardzo komfortowymi w użyciu.
WNĘTRZE SZAF
-
-
półki:
- na obuwie przerwy między półkami wynoszą 20-25 cm, przy kozakach 40-45 cm
-
na ubrania lub pościel przerwy między półkami wynoszą 30-40 cm
-
pawlacz-górna wysoka półka o wys. 35-60 cm
-
nisza na odkurzacz, deskę do prasowania powinna być wymierzona do danego sprzętu
-
drążki:
- ubrania długie, płaszcze ok. 170-180 cm
-
ubrania średnie np. sukienki ok. 120-160 cm
-
ubrania krótsze np. marynarki, koszule ok. 110-130 cm
-
ubrania krótkie np. bluzki, spódnice ok. 80-100 cm
-
wyposażenie w szafach:
-
pantograf-montowany wysoko w szafie, by łatwiej zdjąć wieszak z ubraniem
-
kosze na bieliznę – różne gabaryty, najczęściej druciane
-
wieszaki na paski czy krawaty – najczęściej dodatkowo wysuwane, dobry wgląd do krawatów czy pasków
-
wieszak na rurę do odkurzacza czy półka na żelazko – standardowe mechanizmy montowane w odpowiedniej niszy w szafie
-
wysuwane półki na buty – najczęściej druciane, stosowane zamiast szuflad
-
carga-różnego gabarytu kosze stosowane w szafach, kuchniach, łazienkach, doskonale wykorzystują przestrzeń, bardzo często wybierane są carga wysokie do kuchni
-
-
Wmontowanie mechanizmów wewnętrznych w szafie poprawia jej ergonomię i funkcjonalność. Wszystkie rzeczy przechowywane w szafie mają wtedy swoje miejsce, w szafie panuje porządek.
MATERIAŁ NA SZAFĘ
Najczęściej korpusy szaf wykonywane są z płyty laminowanej o dowolnej barwie czy dekorze drewna, które klient wybiera z wzornika płyt. Fronty szaf wykonuje się z laminatu, forniru, szkła, MDF-u lakierowanego matowego lub w połysku, ratanu, MDF-u foliowanego lub drewna.